Druk 3D w służbie sztuki! MakerBot wykonuje makiety architektoniczne dla krakowskiego muzeum!
O zastosowaniach wydruków z drukarki 3D słyszy się coraz częściej. Tym razem drukarka 3D od MakerBot została wykorzystana do stworzenia 18 makiet architektonicznych dla krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Technologia addytywna świetnie sprawdza się w architekturze. Dlaczego? Ponieważ przy jej zastosowaniu można stworzyć modele szybko, a co najważniejsze, są one bardzo dokładne. Właśnie z wykorzystaniem technologii addytywnych powstało 18 makiet dla muzeum.
Technologia addytywna – inaczej technologia druku przestrzennego. W jej skład wchodzą różne metody, które różnią się między sobą m.in.: rodzajem wykorzystywanych materiałów, sposobem nanoszenia materiałów, a także jakością powierzchni.
Szybki czas realizacji i idealne wydruki
Pomimo iż czas realizacji był krótki, to zlecenie mogło zostać wykonane dzięki wykorzystaniu wielu maszyn marki MakerBot. 18 makiet zostało wydrukowanych z wykorzystaniem 13 drukarek 3D. Przedsięwzięcie to zajęło 520 godzin druku i zużyto w tym czasie 16 kg materiału PLA. Trzeba jednak pamiętać, że wydrukowanie projektów to tylko część pracy. Projekty te musieliśmy stworzyć oraz odpowiednio przygotować do wystawienia.
Co ukazuje wystawa?
Wystawa w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przedstawia architektoniczne problemy, a także, sposoby ich rozwiązywania. Ma na celu pokazanie chińskiej architektury nowoczesnej oraz eksperymentalnej, która jednoczenie nie zapomina o swoim dziedzictwie i historii.
Taka współpraca, pomiędzy firmą zajmująca się drukiem 3D oraz Muzeum, to niezwykłe doświadczenie, które po pierwsze udowadnia, jak bardzo druk 3D potrzebny jest w przestrzeni kulturalnej, a po drugie, pozwala na wymianę doświadczeń pomiędzy różnymi krajami i kulturami.
Więcej informacji na blogu CadXpert.com.pl