kosztyZastanawiasz się nad zakupem własnej drukarki? Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztowało Cię drukowanie? Chcesz wiedzieć, czy to Ci się będzie opłacało? Cóż, oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, jednak możemy nieco podpowiedzieć.

Drukowanie 3D jest coraz tańsze. Ceny drukarek 3D sprzed kilku laty były znacznie wyższe, aniżeli te, które spotykamy obecnie. Jednak, nie oznacza to, że jest to tani sprzęt. Za drukarki lepszej jakości znanej marki, musimy zapłacić kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tyś PLN. Oczywiście sama drukarka to nie cały koszt druku 3D.

Co  trzeba wziąć pod uwagę?

Oprócz zakupy drukarki, a więc od kilku do kilkudziesięciu tyś PLN, w koszty musimy wliczyć także filamenty, z jakich będziemy korzystać. Niektóre z nich są tańsze, inne droższe. Najtańsze możemy kupić już od ok. 100 zł – niekiedy jest to cena za kilogram materiału, innym razem za 250 gramów. Oczywiście, niektóre materiały są bardzo kosztowne. Jeżeli chcemy, aby nasz wydruk miał pokaźne rozmiary, musimy wziąć pod uwagę, że może on sporo kosztować. Dodatkowo, koszty to także pobór energii – druk nie trwa niestety kilku minut. Im bardziej wymagający prototyp, tym druk trwa dłużej – kilka, a czasem kilkanaście godzin.

Oczywiście, nie zawsze musisz drukować samemu

Jeżeli chcesz posiadać wydruk w technologii 3D (http://www.cadxpert.com.pl/drukowanie-3d.html), nie zawsze musisz kupować od razu sprzęt oraz inne, potrzebne produkty. Można bowiem skorzystać ze specjalistycznych centrów druku. W centrach takich możemy wydrukować niemal wszystko! Jakie ceny tam spotkamy? Oczywiście wiele zależy od materiału, a więc filamentu, który ma zostać wykorzystany do tworzenia prototypu, wielkości prototypu, a także  ilości wydrukowanych przedmiotów. W wielu centrach, cena wydruku rozpoczyna się już od 100 PLN, jednak w takiej cenie możemy wydrukować pojedyncze, małe przedmioty. Jeżeli chcemy poznać konkretny i całościowy koszt, koniecznie musimy zgłosić się do tego typu miejsca i poprosić o wycenę. Często możliwa jest również wycena przez Internet.

Koszty wydruku 3D nie są małe. Wydruk wiąże się również z ciągłym dokształcaniem się oraz poświęceniem czasu, a także miejsca. Czy warto? Oczywiście, że tak!