protAż 17 milionów ludzi na świecie posiada ograniczenia ruchowe spowodowane porażeniem mózgowym. Wielu z nich jest skazanych na wózek inwalidzki. Rodzice dzieci z porażeniem zastanawiają się, czy ich maluch kiedykolwiek usiądzie, stanie na nogach, zacznie samodzielnie chodzić i żyć.

 

Aby pomóc ludziom z porażeniem mózgowym, stosuje się różnego rodzaju protezy i ortezy, których zadaniem jest korygowanie zaburzeń kończyn lub kręgosłupa. Niestety, są one bardzo niewygodne i niekomfortowe. Rozwiązaniem staje się druk 3D – z którego skorzystali rodzice Nika.

Rodzice Nika chcieli, aby ich syn mógł chodzić samodzielnie. Chcieli również, aby ta z pozoru prosta dla zdrowych czynność, była dla niego jak najbardziej komfortowa. Dlatego zdecydowali się na protezę wydrukowaną w technologii 3D. Na zamówienie ojca Nika powstała proteza idealnie dopasowana do wad ich syna, dzięki której Nik mógł postawić swoje pierwsze kroki.

Druk 3D  w posłudze dla innych chorych dzieci

Rodzice Nika nie poprzestali na tym – postanowili, że zmobilizują środowisko medyczne, aby w ten sposób pomagać również innym dzieciom. Dzięki jego staraniom, został wymyślony specjalny program prac:

 

  1. Nogi pacjenta są umieszczane na worku próżniowym.
  2. Stopy są skanowane 3D od góry, a ślady są skanowane z worka próżniowego za pomocą niedrogiego skanera, który jest zamontowany na iPadzie.
  3. Dane skanowania są scalane i oczyszczane, aby uzyskać dokładną reprezentację stopy pacjenta.
  4. Orteza na zamówienie jest zaprojektowana bezpośrednio na zeskanowanej stopce w oprogramowaniu CAD.
  5. Orteza jest drukowana w 3D w wysokiej rozdzielczości przy użyciu stereolitografii 3D Form 2 i trwałej żywicy.

 

Kiedy używał ortezy przez dwa lub trzy miesiące, po raz pierwszy zobaczyłem uśmiechniętego Nik. Po czterech lub pięciu miesiącach zacząłem stawać się coraz szybszy. Jego kroki stały się dłuższe, a jego chodzenie bardziej gładkie (…)

Teraz mogę zrobić z nim dużo bardziej wyrafinowane ćwiczenia. Możemy biegać na bieżni, możemy skakać, ponieważ wiem, że jego stopy znajdują się we właściwej pozycji i nie mogę powodować deformacji kości ani stawów, które w dłuższej perspektywie mogą wymagać korekty. Gdyby nie miał tej ortezy, jego stopy byłyby w niebezpieczeństwie.

 

Druk 3D pozwala na stworzenie protez bardzo dokładnych, idealnie dopasowanych do potrzeb. Mogą być one zgrabniejsze i bardziej kompaktowe, dzięki czemu można umieścić je w normalnych butach – dzięki temu są prawie niewidoczne, a czasem nawet w ogóle nie można zauważyć różnicy.