Jesteś ciekaw, jak wygląda druk 3D? Zastanawiasz się nad zakupem własnej drukarki do celów domowych, a może chcesz rozwinąć swoją firmę i zaproponować swoim klientom zupełnie innowacyjne usługi? Przed jej zakupem koniecznie musisz dowiedzieć się, jak wygląda drukowanie. Dlaczego? Ponieważ niezwykle często nasze wyobrażenia na temat druku zupełnie odbiegają od rzeczywistości.

 

Po pierwsze projekt. Druk 3D składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest bez wątpienia projekt. Aby drukarka mogła coś wydrukować, musi wiedzieć, co to ma być. Projekt można wykonać samemu, choć czasem jest to zajęcie trudne i czasochłonne – wiele zależy od skomplikowania przedmiotu. Projekt można również kupić, zamówić lub wykorzystać projekty darmowe dostępne w różnych bibliotekach oprogramowania. Jeżeli

Po drugie drukowanie właściwe. Drukowanie odbywa się poprzez nakładanie na siebie warstw specjalnego filamentu, który zostaje podgrzany. W zależności od drukarki, wielkości i ilości przedmiotów, a także rodzaju filamentu, czas oczekiwania na wydruk może trwać nawet do kilkudziesięciu godzin. W tym czasie drukarka wytwarza ciepło, a także dźwięk – należy mieć to na uwadze. Dlaczego? Jeżeli zamierzasz zakupić drukarkę do domu, bardzo możliwe, że trzeba będzie specjalnie dostosować jedno pomieszczenie – dźwięki i zapachu mogą bowiem przeszkadzać domownikom. Drukując należy pamiętać także o tym, że jeśli coś w trakcie drukowania pójdzie nie tak, druk najprawdopodobniej trzeba będzie zacząć jeszcze raz. Drukowanie różnych przedmiotów może wyglądać w inny sposób. Inaczej drukuje się lód, inaczej całe domy, inaczej brakujący klocek lego, a jeszcze inaczej sukienkę czy obuwie.

Jeżeli nadal chcesz kupić drukarkę 3D, pomimo tego czego się właśnie dowiedziałeś, z całą pewnością będziesz zadowolony. Mimo iż technologia ta jest innowacyjna, to drukowanie nie jest szybkie, a wygląd wydrukowanego prototypu zależny jest od zarówno projektu, jak i jakości wykorzystanego prototypu.